POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [15.09.2020, 07:54:30] • Polska

Ostatni moment na głosowanie i wybór inwestycji rowerowych w budżetach obywatelskich

Ostatni moment na głosowanie i wybór inwestycji rowerowych w budżetach obywatelskich

fot. Organizator

Jedna czwarta rowerzystów jeździ częściej niż przed rokiem, a 63 procent z nich domaga się poprawy bezpieczeństwa poprzez budowę nowych ścieżek rowerowych – pokazują dane Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego. Lokalne władze, choć realizują tego typu inwestycje, to nie nadążają z rozwojem infrastruktury za wzrastającą liczbą rowerzystów. Jednym z rozwiązań jest wskazanie lokalnym władzom projektów, które powinny realizować w pierwszej kolejności. To ostatni moment na oddanie internetowego głosu na rowerowe inwestycje w lokalnych budżetach partycypacyjnych.

Polacy coraz chętniej jeżdżą na rowerach. Do pracy, do szkoły, za miasto, na wakacje. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego (PSR), w sezonie blisko co piąty Polak na rower wsiada codziennie. Co najmniej raz w tygodniu na jednośladzie jeździ dwie trzecie Polaków. Powodów rowerowej rewolucji jest kilka. Polacy w coraz większym stopniu dbają o zdrowie i kondycję oraz o środowisko naturalne. Dla entuzjastów wycieczek poza miasto istotny jest kontakt z przyrodą, a mieszkańcy większych miast doceniają rower jako szybki sposób na przemieszczanie się po zakorkowanych aglomeracjach. Dodatkowo do wzrostu zainteresowania tym środkiem transportu może przyczyniać się rosnąca popularność rowerów elektrycznych - idealnego rozwiązania dla osób, które cenią sobie wolność wynikającą z jazdy jednośladem, ale nie chcą nadmiernie męczyć się podczas codziennych dojazdów do pracy, szkoły czy urzędu.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, w dobie pandemii wiele osób zaczęło dojeżdżać na rowerach do pracy. Rower to środek transportu, który pomaga ograniczyć kontakt społeczny i tym samym może przyczynić się do ograniczenia rozwoju ognisk choroby.

Rosnąca liczba rowerzystów to wyzwanie dla infrastruktury rowerowej w Polsce oraz samorządów,
które odpowiadają za większość tego typu inwestycji. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego wynika, że 63 procent rowerzystów domaga się poprawy bezpieczeństwa poprzez budowę nowych ścieżek rowerowych.

- Polacy widzą potrzebę rozwoju infrastruktury dla rowerzystów. Z naszego badania wynika, że domagają się dobrze oświetlonych i oznakowanych ścieżek rowerowych, dzięki którym będą czuli się bezpiecznie. Rozwój infrastruktury wprost przełoży się popularyzację podróżowania na rowerach, dzieje się tak w wielu europejskich krajach. Musimy mieć jednak świadomość, że bez bezpośredniego zaangażowania samorządów, zauważalna poprawa stanu infrastruktury rowerowej nie będzie możliwa – mówi Krzysztof Dylewski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego.

Propagowanie idei rozwoju infrastruktury rowerowej to zadanie dla organizacji takich jak Polskie Stowarzyszenie Rowerowe. Dlatego też między innymi powstała kampania informacyjna „Rowerowa Rewolucja”. W jej ramach przypominamy, że każdy z nas ma wpływ na pozytywne zmiany w najbliższym otoczeniu, w tym na rozwój infrastruktury dla rowerzystów. To ostatni moment, aby zagłosować na projekty w lokalnych budżetach obywatelskich i w ten sposób zachęcić samorządy do inwestowania w infrastrukturę rowerową.

Oprócz realnej możliwości zrealizowania istotnej z perspektywy społeczności lokalnej inwestycji, proces wyboru projektów obywatelskich ma jeszcze jeden ważny cel. Jest swoistym plebiscytem kluczowych potrzeb mieszkańców. Im częściej wśród zgłaszanych wniosków pojawia się temat infrastruktury rowerowej, tym lepiej dla przyszłości rowerzystów. Władze samorządowe w końcu dostrzegą realne potrzeby mieszkańców i jeżeli nie zrealizują projektu z budżetu partycypacyjnego, to wcześniej czy później same podejmą taką inicjatywę. Już teraz wśród obywateli aktywnie wspierających rozwój swoich miast widać duże zainteresowanie rowerami. Jeden z miejskich projektów zgłoszonych do realizacji z budżetu obywatelskiego Warszawy na 2020 rok, który uzyskał najwyższą liczbę głosów (prawie 30 tysięcy) nosi tytuł: „Nowe drogi rowerowe – chcemy spójnej sieci”.

W Holandii już 50 lat temu do dyspozycji rowerzystów było 9 tys. km ścieżek rowerowych, teraz jest ich 29 tys. km. W Polsce łączna długość wszystkich tras wynosi około 12 tys. km, z czego ścieżki rowerowe
w miastach to niespełna 1700 km. Warto dodać, że Polska jest prawie 8 razy większa od Holandii.

- Z całego serca zachęcam, abyśmy jako kraj i społeczeństwo dążyli do poziomu rozwoju infrastruktury rowerowej takiego jak w Holandii. Wrzesień i październik to czas, w którym obywatele mogą zagłosować na wybrany projekt i doprowadzić do jego realizacji.

Zachęcam do sprawdzenia na stronach internetowych władz samorządowych, w jakich terminach w Państwa miastach odbywa się głosowanie oraz do wsparcia inicjatyw związanych z infrastrukturą rowerową – mówi Prezes PSR Krzysztof Dylewski.

Nowe projekty rowerowe będzie można ponownie zgłaszać od grudnia w tych miastach, które przewidują w swoich budżetach wydatki na projekty obywatelskie. Właśnie teraz mamy realny wpływ na dobre decyzje władz samorządowych i możemy wspólnie zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo na ścieżkach rowerowych oraz drogach. To przełoży się na poprawę bezpieczeństwa i jakości życia.

Polskie Stowarzyszenie Rowerowe to organizacja, która zrzesza przedstawicieli polskich producentów
oraz importerów rowerów i części rowerowych, przedstawicieli hurtowni i sklepów rowerowych, a także mediów branżowych. Stowarzyszenie przyczynia się do rozwoju całej branży w kraju a także przyczynia się do utrzymania pozycji nr. 4 Polski wśród producentów w Unii Europejskiej. Obecnie produkujemy rocznie ponad 1,5 mln rowerów! Więcej informacji na temat działalności Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego na stronie www.psronline.pl.

Partnerzy wspierający „Rowerową Rewolucję”: Accent, Author, Bafang, Dartmoor, Ecobike, Geobike, GeoVelo, KROSS, KTM, Le Grand, Martes, Maxim, M_Bike, Merida, Puky, Shimano, Unibike

Mateusz Pytko
Polskie Stowarzyszenie Rowerowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych zostało odwołane. O nowym terminie zostaną Państwo powiadomieni. Z poważaniem Grzegorz Koss Przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych ■ Rok temu, 24 marca, tragiczne wydarzenie wstrząsnęło mieszkańcami: śmierć trzynastoletniego ucznia Szkoły Podstawowej nr 6 (przy ulicy Kościuszki) pozostaje zagadką, budząc pytania o bezpieczeństwo i sprawiedliwość. Trzy tygodnie przed tym nieszczęśliwym porankiem, chłopiec doświadczył przemocy ze strony kolegi z klasy na terenie dawnej "Penelopy", zdarzenie to zostało zarejestrowane przez kamery. Bójkę oglądało i nagrywało wielu uczniów. Następstwa tego zdarzenia były na tyle poważne, że matka chłopca zdecydowała się na wyjazd do Szczecina na wykonanie tomografii komputerowej głowy dziecka. Lekarz wydał zaświadczenie zwalniające 13-latka z zajęć wf. Chłopiec nadal się źle czuł. ■ Linie 5 i 5T wracają na stałą trasę "Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. informuje, że od piątku 22 marca 2024 r.: · linie 5 i 5T wracają na stałą trasę w związku z otwarciem ul. Mostowej dla ruchu pojazdów samochodowych, · tymczasowa linia 5O przestanie kursować, · rozkłady jazdy dostępne będą na stronie: www.ka.swinoujscie.pl Szczegółowych informacji udziela całodobowo dyspozytor Spółki pod numerami telefonów: 91 321 45 40 lub 797 403 504. Zachęcamy pasażerów o dokonywanie zakupu biletów i karnetów: · z wykorzystaniem aplikacji GoPay, mPay; · poprzez kasowniki – biletomaty do płatności bezgotówkowych; · w wyznaczonych punktach sprzedaży biletów ■ Od teraz w nocy za dyżur aptek uważane są te pełnione przez kolejne 2 godziny zegarowe między 19:00 a 23:00. Zarządzeniem Prezydenta Miasta Świnoujście Nr 168/2024 z 11 marca 2024 roku określono, że dyżury w porze nocnej na terenie miasta w 2024 roku w godzinach 21:00 – 23:00, będą pełnione przez Aptekę „Centrum Zdrowia” przy ul. Grunwaldzka 21, zaczynając od 16 marca 2024 roku ■ Kradzież aut w Polsce w 2023 to wzrost prawie 36 proc. do poprzedniego roku ■ Premier Donald Tusk po ujawnieniu przez "Newsweeka" nieprawidłowości w Collegium Humanum zarządził przyjrzenie się dyplomom kandydatów do spółek Skarbu Państwa. Nikt z dyplomem tej uczelni nie ma szans na stanowisko. Wśród polityków i działaczy obecnej większości rządzącej zaczęło się ukrywanie związków z Collegium Humanum ■ W sobotę, 2 marca, około godziny 18:00, na ogrodach działkowych, wjazd na końcu ulicy Krzywej, doszło do brutalnego ataku na kobietę. Zdarzenie miało miejsce kilkadziesiąt metrów za świetlicą ogródków działkowych. Ofiara, która doznała obrażeń głowy oraz klatki piersiowej, została niezwłocznie przewieziona do szpitala w Świnoujściu. Niestety, mimo usilnych starań, kobieta zmarła ■ Dostaliśmy list od Mieszkańca Ognicy na temat remontu ulicy Mostowej. "Witam serdecznie Panie redaktorze. Zwracam się z prośbą o zainteresowanie remontem ulicy Mostowej. W ciągu tej drogi występuje mostek na rzece Ognica. Mostek jest w stanie agonalnym. Odpowiada za odwodnienie znajdujących się w około łąk, pastwisk. Z obserwacji wynika że firma, która wykonuje remont nie zamierza poprawić naprawić zapadnięty mostek i dzięki temu udrożnić przepływ wody. Wprost przeciwnie w wyniku zagęszczania ziemi i tłucznia betonowego przepusty pod mostkiem są coraz bardziej zagłębiane. Jeśli tak ma wyglądać remont to lepiej byłoby nie ruszać tej drogi. Proszę o zainteresowanie. Pozdrawiam. Mieszkaniec Ognicy." ■ Jarosław Siergiej nowym prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście jest odpowiedzialna za zarządzanie dwoma ważnymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w Świnoujściu odgrywają kluczową rolę w obsłudze morskiego transportu towarowego ■ W środę w Bibliotece Narodowej w Warszawie ogłoszono wyniki 22. konkursu o Nagrody „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Jednym z laureatów został Jarosław Molenda i jego książka „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika”, którą opublikowało Wydawnictwo Prószyński i S-ka. ■ Projekt pod wodą: Dlaczego Park Zdrojowy w Świnoujściu nie wytrzymał deszczu? Park Zdrojowy w Świnoujściu jest znanym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar pomiędzy ulicami Sikorskiego a Chrobrego został zalany wodą, co stanowi znaczny problem dla terenu, który jeszcze niedawno przechodził proces rewitalizacji. Ostatni, trzeci etap renowacji miał na celu odnowienie i przywrócenie blasku tej zielonej przestrzeni. Jednak pomimo zapewnień o kompleksowym podejściu do projektu, dzisiaj widoczne są poważne niedociągnięcia. Brak odpowiedniego systemu odwodnienia jest najbardziej widoczny w chwili, gdy deszcz pada; nie muszą to być ulewy, aby teren parku zamienił się w rozlewisko ■ W ostatni weekend (3,4 luty) zespoły ratownictwa medycznego udzielały pomocy 18 razy. Były to wezwania do zaburzeń i problemów kardiologicznych, zasłabnięć, duszności, infekcji, krwawienia z przewodu pokarmowego, udaru, jednego zdarzenia drogowego i złego samopoczucia ■