POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [21.09.2021, 10:50:38] • Świnoujście

Niechciany gość

Niechciany gość

fot. Szpital Miejski im. Jana Garduły

Poświęcono jej tysiące kilometrów taśmy filmowej, a o roli osoby cierpiącej na tę chorobę aktorzy marzą równie mocno jak o rolach Lady Makbet czy Hamleta. Jednak życie z chorobą Alzheimera w niczym filmu nie przypomina, nawet najlepszego.

Zaczyna się niegroźnie. Ot, zapomina się na przykład, gdzie odłożyliśmy telefon. Innym razem zaciera się w pamięci termin opłaty rachunku. Nic, w gruncie rzeczy strasznego, zdarzyć może się każdemu. W najlepszym razie na podobnego rodzaju „uchybieniach” się kończy i przybierają one miano zwykłego roztargnienia.

Gorzej, gdy zaczynają się nasilać i obejmować kolejne sfery życia – traci się orientację w terenie, a zagubione przedmioty odnajdują się w kompletnie nieoczekiwanych, wręcz absurdalnych miejscach; z trudnością odnotowuje się, jaki dzień tygodnia czy miesiąc mamy, a imiona bliskich przysparzają coraz większych trudności; umykają gdzieś ważne rocznice i wydarzenia, a do codziennych, doskonale znanych czynności podchodzi się jak do zupełnie nowych zadań… To jasny sygnał, że być może właśnie nadchodzi on, niechciany gość o nazwisku Alzheimer.

W Światowym Dniu Chorych na Alzheimera, tym swoistym „dniu niepamięci”, uwrażliwiamy szczególnie i prosimy – pamiętajcie o tych, których choroba ta dotknęła, dbajcie o nich. Tak trudno im żyć bez pamięci. Wasze wsparcie może im tę pamięć w jakimś stopniu zastąpić.

21 września 2021, Światowy Dzień Chorych na Alzheimera

źródło: szpital-swinoujscie.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Rada Miasta zdecydowała o powołaniu komisji doraźnej , która zajmie się opracowaniem projektu statutu Dzielnicy Posejdon. Będzie to pierwsza lewobrzeżna część miasta, która ma zostać jednostką wydzieloną i działać na podstawie własnego statutu. Wcześniej takie jednostki powstały w prawobrzeżnej części Świnoujścia. ■
■ Rada Miasta powołała komisję doraźną ds.opracowania statutu Osiedla Posejdon. Osiedle to będzie pierwszą dzielnicą lewobrzeżnej części miasta działające na zasadach "jednostki wydzielonej" miasta. ■ Ruch na przejściu drogowym Świnoujście - Garz ma zostać wznowiony od połowy listopada. ■ Zwłoki 39 - letniego mężczyzny przy wydmach. Ciało 39 - letniego mężczyzny znaleziono przy wydmach w Świnoujściu. Zwłoki znajdowały się na wejściu numer 12 przy ulicy Żeromskiego. Na miejsce przyjechała policja oraz pogotowie ratunkowe. Pomimo podjętej przez ratowników medycznych reanimacji mężczyzny nie udało się uratować. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że odnaleziony mężczyzna był bezdomny. Do zdarzenia doszło w piątek, 22 października około godziny 8:30. ■ „DIADEM 2021” Dwa dni transgranicznych ćwiczeń i finał w Świnoujściu. Od Heringsdorfu po Świnoujście polskie i niemieckie służby ratownicze ćwiczą by w sytuacjach nadzwyczajnych móc skutecznie nieść pomoc poszkodowanym. Zakończenie tego wielkiego wspólnego treningu wyznaczono na terenie Uznam Arena w Świnoujściu. W ćwiczeniach udział wzięło 120 niemieckich i polskich ratowników, kilkudziesięciu pozorantów, instruktorów oraz fachowców z zakresu zarządzania. Szczególnym kontekstem jest nadzwyczajna sytuacja związana z pandemią. Ćwiczenia rozpoczęły się przy promenadzie w Heringsdorfie. Następnie uczestnicy ćwiczenia przenieśli się pod stację Pogotowia Ratunkowego w tym mieście. Punkt mobilizacyjny oraz centrum dowodzenia akcją ulokowane zostały na parkingu przygranicznym w Ahlbeck. Działania ratowników w tym okresie wymaga szczególnej wiedzy i świetnej koordynacji. Aby więc, w sytuacji szczególnego zagrożenia nie trzeba było szukać porozumienia, przedstawiciele wszystkich służb z obu stron granicy trenują wspólnie. Ćwiczenia z pewnością mocno przyczynią się do rozwoju naszej dobrej współpracy i ustabilizuje naszą sieć kontaktów czerwonokrzyskich, znacznie wykraczających poza oba regiony transgraniczne.■