POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [24.09.2021, 15:30:29] • Polska

Nowy rodzaj cmentarnej ozdoby: świecąca kostka brukowa

Nowy rodzaj cmentarnej ozdoby: świecąca kostka brukowa

fot. Organizator

Wraz z końcem lata coraz częściej myślimy o nadchodzącym czasie zadumy i wspomnień nad grobami naszych bliskich. Początek jesieni to dobry moment na pielęgnację nie tylko naszej pamięci o zmarłych, ale również miejsc, w których zostali pochowani. Jak taktownie ozdobić miejsce spoczynku? Jak jeszcze można uczcić pamięć o naszych zmarłych?

Nierzadko gubimy się na zatłoczonych alejkach – większość nagrobków wygląda podobnie, nie ważne jak bardzo bliscy zmarłej osoby starają się je przyozdobić. Zwłaszcza, że kwiaty i znicze to nietrwałe ozdoby, widoczne głównie w okresie Święta Zmarłych i Zaduszek. Zastanawiasz się jaki rodzaj nagrobka będzie najlepszy? Jaki znicz będzie świecił najdłużej? Jakie kwiaty są najtrwalsze? Jak sprawić, żeby nasza rodzina i znajomi z łatwością rozpoznali miejsce pamięci po bliskiej osobie przez cały rok?

Oprócz stawiania figury na powierzchni pomnika, istnieje możliwość ozdobienia przestrzeni wokół niego. Wystarczy, że do obramowania miejsca spoczynku użyjemy wyjątkowej kostki brukowej. Kostka Lumi Signum ma właściwości luminescencyjne – na jej powierzchni znajdują się drobinki, które świecą łagodną poświatą. Łagodne światło w kolorze zielonym, niebieskim lub niebiesko-żółtym to dyskretna i taktowna ozdoba, którą widać tylko po zmroku. Na pewno ułatwi odnalezienie poszukiwanego przez nas miejsca np. w pochmurne w listopadowe popołudnie.

Światło emitowane przez kostkę czerpie wyłącznie z energii słonecznej, nie trzeba więc żadnej instalacji elektrycznej ani energii cieplnej, by nad kostką brukową Lumi unosiła się poświata. Świecące drobinki (nazywane luminoforami) „ładują się” nawet w dni, kiedy nie widać słońca.

Co więcej, tak trwała ozdoba nie wymaga wymieniania – nie przyczyniamy się więc do wytwarzania kolejnych odpadów, którymi wypełnione są przycmentarne kontenery. Kostka luminescencyjna wymaga jedynie pielęgnacji w postaci czyszczenia (można to robić podczas czyszczenia nagrobka, używając tych samych środków), a zawarte w niej luminofory mogą świecić nawet ponad 15 lat!

To nowatorskie rozwiązanie jest możliwe dzięki polskiej firmie Lumi Signum, która nie tylko produkuje te wyjątkowe, luminescencyjne kostki, ale również udostępnia na swojej stronie www przykładowy projekt ułożenia ich wokół pomnika, który chcemy wyróżnić.

Ewa Grabek
Specjalistka Public Relations


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Rada Miasta zdecydowała o powołaniu komisji doraźnej , która zajmie się opracowaniem projektu statutu Dzielnicy Posejdon. Będzie to pierwsza lewobrzeżna część miasta, która ma zostać jednostką wydzieloną i działać na podstawie własnego statutu. Wcześniej takie jednostki powstały w prawobrzeżnej części Świnoujścia. ■
■ Rada Miasta powołała komisję doraźną ds.opracowania statutu Osiedla Posejdon. Osiedle to będzie pierwszą dzielnicą lewobrzeżnej części miasta działające na zasadach "jednostki wydzielonej" miasta. ■ Ruch na przejściu drogowym Świnoujście - Garz ma zostać wznowiony od połowy listopada. ■ Zwłoki 39 - letniego mężczyzny przy wydmach. Ciało 39 - letniego mężczyzny znaleziono przy wydmach w Świnoujściu. Zwłoki znajdowały się na wejściu numer 12 przy ulicy Żeromskiego. Na miejsce przyjechała policja oraz pogotowie ratunkowe. Pomimo podjętej przez ratowników medycznych reanimacji mężczyzny nie udało się uratować. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że odnaleziony mężczyzna był bezdomny. Do zdarzenia doszło w piątek, 22 października około godziny 8:30. ■ „DIADEM 2021” Dwa dni transgranicznych ćwiczeń i finał w Świnoujściu. Od Heringsdorfu po Świnoujście polskie i niemieckie służby ratownicze ćwiczą by w sytuacjach nadzwyczajnych móc skutecznie nieść pomoc poszkodowanym. Zakończenie tego wielkiego wspólnego treningu wyznaczono na terenie Uznam Arena w Świnoujściu. W ćwiczeniach udział wzięło 120 niemieckich i polskich ratowników, kilkudziesięciu pozorantów, instruktorów oraz fachowców z zakresu zarządzania. Szczególnym kontekstem jest nadzwyczajna sytuacja związana z pandemią. Ćwiczenia rozpoczęły się przy promenadzie w Heringsdorfie. Następnie uczestnicy ćwiczenia przenieśli się pod stację Pogotowia Ratunkowego w tym mieście. Punkt mobilizacyjny oraz centrum dowodzenia akcją ulokowane zostały na parkingu przygranicznym w Ahlbeck. Działania ratowników w tym okresie wymaga szczególnej wiedzy i świetnej koordynacji. Aby więc, w sytuacji szczególnego zagrożenia nie trzeba było szukać porozumienia, przedstawiciele wszystkich służb z obu stron granicy trenują wspólnie. Ćwiczenia z pewnością mocno przyczynią się do rozwoju naszej dobrej współpracy i ustabilizuje naszą sieć kontaktów czerwonokrzyskich, znacznie wykraczających poza oba regiony transgraniczne.■