POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [22.11.2021, 10:04:55] • Polska

Cyfrowe Pomorze

Cyfrowe Pomorze

fot. Organizator

39 milionów złotych – to kwota, która w ramach programu „Cyfrowa Gmina" trafi do pomorskich samorządów. Z ich przedstawicielami w piątek w Gdańsku spotkał się minister Adam Andruszkiewicz.

Miliard złotych do budżet całego programu, który jest finansowany z Funduszy Europejskich. W jego ramach na wsparcie może liczyć każda gmina w Polsce.

Wyrównujemy szanse


- Ostatnie kilkanaście miesięcy pandemii pokazało jak ważne jest sprawne wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy i podległe im jednostki. Większość gmin świetnie sobie radzi w tym zakresie, wiele samorządów nadal jednak boryka się z brakiem odpowiednich środków na cyfryzację. „Cyfrowa Gmina" to program wyrównywania szans – powiedział minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Dostęp do internetu i e-administracji to prawo każdego Polaka, niezależnie od tego, gdzie mieszka. Dlatego realizujemy takie programy jak „Cyfrowa Gmina" – dodał.

Każda gmina, która weźmie udział w programie, może liczyć na wsparcie - minimalna wysokość grantu to 100 000 zł, maksymalna - 2 000 000 zł. Wystarczy złożyć elektroniczny wniosek (ich nabór prowadzi Centrum Projektów Polska Cyfrowa). Wysokość wsparcia zależy od wielkości (liczby mieszkańców) i zamożności gminy (wskaźnika podatkowego G). Dzięki takiemu podejściu wyrównujemy szanse mniej zamożnych gmin.

Udzielone w ramach projektu wsparcie powinno być przeznaczone na cztery obszary:

- Cyfryzację biur/jednostek publicznych/jednostek podległych i nadzorowanych (z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia) - zakup sprzętu IT i oprogramowania.
- Zakup sprzętu IT dla szkół i placówek specjalnych, domów pomocy społecznej.
- Szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa, a także zaawansowanych usług cyfrowych.
- Zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

To od samorządowców będzie zależało na co przeznaczą pieniądze. Jedno działanie jest obowiązkowe. To audyt cyberbezpieczeństwa.

- Chcemy stworzyć mapę cyberbezpieczeństwa samorządów w Polsce i mamy nadzieję, że dzięki temu działaniu wzmocnimy techniczny i kompetencyjny potencjał gmin do zapobiegania i reagowania na incydenty bezpieczeństwa – mówił w Gdańsku minister Adam Andruszkiewicz.

Proste rozliczenie

Zasady rozliczania projektu są bardzo proste. To 100% finansowania, bez wkładu własnego. Z projektu będzie można sfinansować poniesione już wydatki - okres tzw. kwalifikowalności wydatków dla projektu to luty 2020 r. – koniec września 2023 r.

- Na to spotkanie zaprosiliśmy przedstawicieli 82 pomorskich gmin. Tylko dla Was mamy ponad prawie 27 milionów zł. W sumie na całe województwo pomorskie przeznaczamy ponad 39 milionów zł – powiedział minister Adam Andruszkiewicz.

17 listopada zakończył się pierwszy nabór wniosków. Wzięło w nim udział 720 z 734 uprawnionych gmin, w tym 50 gmin z Pomorza. Wkrótce ruszy drugi nabór – dla kolejnych 954 gmin (w tym 71 z województwa pomorskiego). Do rozdysponowania będziemy mieli ponad 240 milionów złotych!

- „Cyfrowa Gmina" to program cyfrowego wsparcia samorządów, jakiego jeszcze nie było. Wiele programów, które wdrażamy, służy jako wzór - nie tylko w naszym rejonie Europy, ale w całej Unii Europejskiej – dodał Adam Andruszkiewicz.

Szczegółowe informacje na temat programu, wzory dokumentacji, numer infolinii, która jest do dyspozycji samorządowców, można znaleźć na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa – gov.pl/cppc.

Cyfryzacja na Pomorzu

Program „Cyfrowa Gmina" to niejedyna inicjatywa, która wspiera cyfrowy rozwój gmin na terenie województwa pomorskiego. Inny to m.in. Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC). W jego ramach realizujemy w woj. pomorskim inwestycje szerokopasmowe. Ich łącznie statystyki wyglądają następująco:
- Łączna wartość projektów – 232 799 850,33 zł
- Łączna wartość dofinansowania – 139 945 426,17 zł
- Łączna liczba pokrytych gospodarstw domowych – 49 249

Nie tylko podłączamy internet, ale pomagamy też szkołom w zakupie sprzętu komputerowego. W ramach programu Zdalna Szkoła, czyli programu wsparcia samorządów w zakupie sprzętu do zdalnej edukacji pomorskie gminy dostały dofinansowanie w wysokości 8 268 955,21 zł. Dzięki temu wsparcie trafiło do 506 szkół - 3847 uczniów i 630 nauczycieli, a dzięki tym środkom w woj. pomorskim kupiono łącznie 77 komputerów stacjonarnych, 3166 laptopów i 1276 tabletów.

W ramach programu Zdalna Szkoła+ pomorskie gminy dostały dofinansowanie w wysokości 10 508 266,57 zł. Dzięki temu wsparcie trafiło do 500 szkół – 4318 uczniów i 883 nauczycieli, a dzięki tym środkom w woj. pomorskim kupiono łącznie 90 komputerów stacjonarnych, 4053 laptopów i 862 tablety. Liczba wspartych rodzin wielodzietnych: 2764.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W całym kraju wiać będzie silny i porywisty wiatr w porywach 70-90 km/h, w górach i nad morzem 90-110 km/h wiejący z kierunków zachodnich i północno-zachodnich. ■ Mieszkaniec podzielił się swoimi spostrzeżeniami z przechadzki po mieście. Jego uwagę zwrócił zły stan nawierzchni Placu Wolności. - Przechodząc przez centrum miasta (plac Wolności) i widząc odpadnięte duże płyty, należałoby zadać pytanie, czy w miejscu tym nie powinno się przeprowadzić kontroli stanu płytek i innej infrastruktury i zaplanować remont, zanim nastanie sezon letni, zanim tłumy turystów zapełnią plac? Do tego brudny wręcz zasyfiony. ■ Nowy Rok 2022 witamy w domach, wśród najbliższych, z nadzieją na lepsze 365 dni! ■ Dokładnie 15 minut trwała 57 sesja Rady Miasta. Po krótkiej dyskusji radni zatwierdzili wykaz wydatków, które nie wygasają z końcem roku budżetowego ■ Dwa tysiące dwadzieścia jeden lat mija od cudu Betlejemskiej Stajenki. Boże Narodzenie upływa nam w cieniu obostrzeń i informacji o kolejnych ofiarach koronawirusa. Mimo wszystko to najcieplejsze święta w roku. Świętujmy radośnie i… rozważnie! ■ Mieszkańcy Świnoujścia dołączyli do ogólnopolskich manifestacji przeciw Lex TVN - apel.tvn.pl ■ Mimo wątpliwości- radni przyjęli prezydencki projekt budżetu miasta na 2022. Poparcie rajców zyskał też projekt wieloletniej prognozy finansowej miasta do roku 2035 ■ Rada Miasta Świnoujście przyjęła apel do Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi o wsparcie polskiej branży rybackiej w negocjacjach Rządu RP z Komisją Europejską w sprawie rekompensat za obecny oraz przyszłe zakazy połowów ryb. Przyjęcie apelu poprzedzone zostało wysłuchaniem przedstawicieli rybaków ■