POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [16.05.2022, 08:44:09] • Polska

Kwiecień przyniósł kolejny szok cenowy. Najbardziej znowu zdrożały produkty tłuszczowe

Kwiecień przyniósł kolejny szok cenowy. Najbardziej znowu zdrożały produkty tłuszczowe

fot. Organizator

Według najnowszego raportu o stanie cen w sklepach, w kwietniu br. codzienne zakupy były droższe o prawie 22% niż w analogicznym okresie ub.r. W tym roku to najwyższy wynik oraz kolejny, który przekroczył poziom inflacji. Znów w relacji rocznej najmocniej podrożały produkty tłuszczowe. Poszły w górę aż o ponad 51%. Mocno też zdrożało mięso, bo o 31%, pieczywo – o 28,1%, a warzywa skoczyły o 22%. Eksperci komentujący te wyniki, uważają, że to nie koniec złych wiadomości. Niedługo w sklepach może być drożej nawet o 30% rdr. Do tego obserwatorzy rynku dodają, że w tym notowaniu nie widać jeszcze skutków wojny w Ukrainie. Z tym będziemy się mierzyć dopiero za kilka miesięcy i niestety będą to bardzo odczuwalne konsekwencje.

Podwyżek ciąg dalszy
Jak wynika z cyklicznego raportu „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, autorstwa UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych, w kwietniu br. w sklepach było drożej średnio o 21,8% w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. W górę poszły wszystkie z dwunastu analizowanych kategorii. Aż w jedenastu przypadkach wzrosty były dwucyfrowe. Do porównania łącznie zestawiono ponad 30 tys. cen detalicznych sieci handlowych działających w 16 województwach. Badaniem objęto wszystkie dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry.

– To jest dowód na to, że realny wzrost cen i w konsekwencji ich odczuwalność są znacznie wyższe dla konsumentów, niż wskazywałyby na to oficjalne odczyty inflacji. Niestety, z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że to nie koniec podwyżek. W świetle obecnych czynników, szczyt wzrostów cen spodziewany jest na okres wakacyjny, kiedy w sklepach może być drożej rdr. o 25%, a nawet 30% – komentuje dr Tomasz Kopyściański, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Z kolei ekonomista dr Krzysztof Łuczak z Grupy BLIX podkreśla, że wynik z kwietniowej analizy jest najwyższy w tym roku. Ponadto po raz kolejny przekracza wskaźnik inflacji. Według wcześniejszych raportów, w marcu br. średni wzrost cen w sklepach wyniósł 15,6% rdr. W lutym był na poziomie 10%, a w styczniu – 17,6% rdr. Jak dodaje dr Kopyściański, to wynik niepokojący, zarówno jeśli chodzi o sam poziom, wskazujący na większą negatywną odczuwalność wzrostu cen dla konsumentów, jak i o dynamikę miesiąc do miesiąca. To drugie wręcz sygnalizuje, że dotychczas podejmowane działania antyinflacyjne nie przynoszą pozytywnych rezultatów – łagodzą tylko nieco skutki, ale żadną miarą nie usuwają
przyczyn samej inflacji.

Główne czynniki powodujące wzrost cen to efekt kuli śnieżnej, oczekiwania inflacyjne, ale również brak konkretnego pomysłu rządu na obecny problem. Widzimy spychanie odpowiedzialności na COVID-19, ceny energii, a także politykę Rosji i Putina. W kwietniowym notowaniu inflacji nie ma jeszcze widocznego oddziaływania wojny w Ukrainie. Z tym problemem będziemy się mierzyć za kilka miesięcy i niestety, będą to bardzo odczuwalne konsekwencje – stwierdza dr Anna Semmerling, ekspertka z zakresu finansów i ekonomii Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

Czołówka drożyzny
Z zebranych danych wynika, że w kwietniu br. znowu najbardziej podrożały rok do roku produkty tłuszczowe – o 51,4% (w marcu – 53,8%). W obrębie tej kategorii w górę poszły przede wszystkim takie artykuły, jak olej – o 54,9% (w marcu – 68,6%), a także masło – o 51,2% (w marcu – 29,2%).

– Czynniki są odmienne dla poszczególnych produktów, ale skutki podobne. Rynek tłuszczy roślinnych rozsadza kryzys wojenny, uderzający w olej słonecznikowy.

Sytuację pogarsza wzrost kosztów paliw, energii oraz pasz. Efekty? Drożyzna na dłużej – analizuje dr Andrzej Maria Faliński, wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego, były wieloletni dyrektor generalny POHID-u.

Na drugim miejscu zestawienia przedstawiającego największe podwyżki rdr. znajdują się tzw. inne produkty z wynikiem 38,2% (w marcu – 21,3%). Tu widzimy, że karma dla kotów zdrożała o 49,3% (w poprzednim miesiącu – o 20,3%), a dla psów – o 26% (22,8%). Z kolei pieluchy dla dzieci poszły w górę o 17,1% (poprzednio 17%).

– Karmy dla psów i kotów produkowane są ze składników, które w ostatnim czasie podrożały najbardziej. Są to produkty pochodzenia zwierzęcego, a także tłuszcze. Ponadto produkcja tych wysoce przetworzonych artykułów pochłania znaczną ilość energii, która przecież istotnie podrożała – mówi ekonomista z WSB we Wrocławiu.

Trzecią pozycję w zestawieniu zajmuje mięso ze wzrostem o 31,2% rdr. (w marcu – 22,1%). W obrębie tej kategorii również widzimy, że mięso wołowe podrożało o 27% (w marcu – 30,2%), drobiowe – o 45% (15,2%), a wieprzowe – o 28,7% rdr. (12%).

– W wielu domach codziennie spożywa się mięso oraz produkty mięsne. Do produkcji drobiu potrzebna jest pasza, do której niezbędne są nawozy, a te są skorelowane bezpośrednio z ceną gazu. Jeśli ona jest wysoka, a tak właśnie jest obecnie, to rośnie też cena tego asortymentu, do którego wytwarzania jest używany. Na inflacji również zarabiają sklepy podnoszące marże na produkty. O tym zapominają klienci, obwiniając o wysokie ceny tylko spadek wartości pieniądza – zaznacza dr Semmerling.

Będzie drożej
Na kolejnych miejscach zestawienia przedstawiającego największe podwyżki rok do roku znajdują się takie kategorie jak, pieczywo – 28,1% (w marcu – 4,4%), nabiał – 23% (10%), warzywa – 22% (20,5%), a także używki – 20,7% (11,1%). Natomiast najmniej rdr. zdrożały owoce – 7,8% (w marcu – 12,3%), napoje – 10,9% (7,2%), jak również art. chemii gospodarczej – 11,4% (2,9%).

– Artykuły chemii gospodarczej są produktami, dla których łatwiej jest odnaleźć tańsze substytuty czy zamienniki. To powoduje, że wzrost cen będzie szybko tworzył barierę psychologiczną. Jeśli coś podrożeje, to konsument poszuka takiego samego rodzaju towaru, tylko za mniej pieniędzy. Spodziewamy się wyższych cen owoców sezonowych, takich jak czereśnie czy truskawki.

Częściowo będzie to wynikać z rosnących kosztów produkcji, ale również z możliwości przemycenia wyższych marż – opisuje ekspertka z WSB w Gdańsku.

Jak prognozuje dr Łuczak, ceny w sklepach nie spadną szybko. Najgorzej może być w lipcu i w sierpniu, kiedy faktycznie mogą wzrosnąć nawet o 30% rdr. Zdaniem eksperta z Grupy BLIX, jeżeli w tym czasie nie wydarzy się nic negatywnego, to po wakacjach dynamika cen zacznie powracać do stanu sprzed pandemii. Ale na większe wyhamowanie przed końcem 2022 roku, na razie nie ma, co liczyć. Obecnie, aby ceny wyhamowały bądź nawet spadały musi nastąpić recesja. Dr Kopyściański również stwierdza, że niestety, recesja wydaje się być jedynym lekarstwem na wyhamowanie inflacji. Ryzyko stagflacji cały czas jest dostrzegalne, chociaż jak na razie ani w Polsce, ani w innych krajach UE nie pojawiają się jeszcze negatywne sygnały w zakresie wzrostu bezrobocia.

– Na najbliższe tygodnie pytanie nie powinno brzmieć, czy inflacja będzie rosła, tylko czy osłabnie dynamika jej wzrostu. Cały czas rosną ceny energii i paliw. W ciągu kilku dni pokazały się kolejne wzrosty na poziomie 0,20-0,30 gr na litrze benzyny. Z uwagi na sytuację w Ukrainie, w kolejnych miesiącach będą drożeć wszelkie produkty powiązane ze zbożem, np. pieczywo i mięso – przekonuje dr Anna Semmerling.

Według dr. Falińskiego, ceny oczywiście będą rosły, bo cały czas działają ich przyczyny. Im więcej towar jest przetworzony, tym bardziej kumuluje w sobie zwyżki różnych uczestników łańcucha kooperacyjnego i dostaw. Do tego dodajmy fiskalizm i problemy z kosztami pracy, więc na rynku ogólnie nie może być tanio. Zdaniem eksperta, to oznacza nieunikniony spadek konsumpcji, inwestycji, a także recesję o przebiegu stagflacyjnym.

Niemniej dr Semmerling uważa, że obecnie trudno jest jednoznacznie twierdzić, czy obserwowane zjawisko doprowadzi do stagflacji lub nawet recesji w najbliższych miesiącach. Ekspertka z WSB w Gdańsku podsumowuje, że to nie jest scenariusz na II kwartał br. W przypadku inflacji i cyklu gospodarczego raczej myślmy o końcówce III, a nawet o IV.

MondayNews Polska Sp. z o.o.


komentarzy: 39, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 39

Gość • Piątek [20.05.2022, 21:18:59] • [IP: 159.242.10.**]

Do Gość • Wtorek [17.05.2022, 15:15:35] • [IP: 176.221.123.***]. ... wow zwolennik parti, ktorek haslem przewodnim jest. .. Oni tez kradli. ... Oni kradli wiecej a afera zlodziejska pogania zfere zlodziejska o jeszcze wiekszym kalibru machlojek. Kto kto jest za zlodziejami i ich gloryfikuje sam jest czlowiekiem o mentalniosci zlodzieja. rozumiem ze 70 baniek (a wsumie wiecej) sprzeniewiezone przez sasina to pikus - a bo oni kradli wiecej. ... zamordowanie ponad 200 tys polakow przez niedzielskiego, morawieckiego i spolki to nie pikus to ludobojstwo . ... dzialania policyji to dzialania zbrojnej grupy przestepczej (wsrod chlopakow z miasta tez sa ok ludzie - ale wedlug prawa to przestepcy) . ... dalej wymieniac dzbanku czy jak ?

Gość • Środa [18.05.2022, 15:43:49] • [IP: 185.210.37.***]

Jedyne co potrafimy robić to narzekać w komentarzach. Jeszcze nam to pomaganie bokiem wyjdzie. Polak zawsze mądry po szkodzie.

Gość • Wtorek [17.05.2022, 16:21:12] • [IP: 176.221.123.***]

Szok, którego doznają konsumenci łagodzi wiara, że za wzrost cen odpowiada Putin.

Gość • Wtorek [17.05.2022, 15:15:35] • [IP: 176.221.123.***]

Dziękujcie mądrym, że nie dali się ogłupić i wybrali PIS. Jakby PełO było u władzy to by dopiero była masakra.

Gość • Wtorek [17.05.2022, 14:23:07] • [IP: 89.151.36.**]

• Poniedziałek [16.05.2022, 18:31:04] • [IP: 31.0.70.***] Daj już spokój ty aferzystom z PO. Nie znęcaj się nad tymi głupkami...

Gość • Wtorek [17.05.2022, 13:00:52] • [IP: 89.151.36.*]

• Poniedziałek [16.05.2022, 21:33:03] • [IP: 31.0.176.***] Wracaj do siebie do moskwy ruska onuco.

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 21:48:42] • [IP: 88.218.254.**]

Nie chce mi się szukać ip o kaczystanie czy jak tam. Ty pomyśl w co nas wrobiło po. Uje.. bali nas na amen z ruskimi i niemcami tfu!

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 21:33:03] • [IP: 31.0.176.***]

TANIE PAŃSTWO PIS - PRZED WYBORAMI PIENIĘDZY WYSTARCZAJĄCO NADRUKUJĄ. LUD CIEMNY WSZYSTKO KUPI. TYMI 13 I 14 TO SE DUPĘ PODETRZECIE BO TYLE TE PIENIĄDZE BEDĄ WARTE.

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 20:21:51] • [IP: 109.196.114.***]

POpaprancy...wypad na szczaw i mirabelki a jak nie to wezcie kredyt albo zmiencie prace.

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 19:31:14] • [IP: 5.173.30.**]

Mówią, że drożeje też w Niemczech, zapytajcie się ile zarabiają

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 18:31:04] • [IP: 31.0.70.***]

A w telewizji taki pan z krzywym ryjem mówił że jest dobrze no to jest dobrze co wy ludzie chcecie... AWS SLD PiS PO PSL Kukiz itd to tylko szopka dla gojów aby myśleli że mają wpływ na cokolwiek... Biedronka czy Lidl Duda czy Trzaskowski pfizer czy moderna. .. Lichwa w złotówkach czy we frankach...

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 17:45:19] • [IP: 89.151.36.***]

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 17:11:19] • [IP: 185.210.39.***] Ciesz się że tyfuseki ze swoją komandą zdrajców nic nie mają do powiedzenia bo wtedy byś widział co to jest prawdziwy kryzys...

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 17:41:18] • [IP: 89.151.36.***]

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 16:07:10] • [IP: 176.221.123.***] Jesienią też będzie lepiej bo będą mirabelki...

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 17:11:19] • [IP: 185.210.39.***]

KTOŚ TYCH PRZESTĘPCÓW WYBRAŁ DO RZĄDZENIA KRAJEM KASA SIĘ KOŃCZY TO KOMBINUJĄ !!

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 16:54:44] • [IP: 5.174.53.***]

Pazdzioch • Poniedziałek [16.05.2022, 09:37:30] • [IP: 83.20.245.***]...Kiedyś było gorzej, i ludzie sobie chwalili...A dzisiaj komu brakuje kasiory niechaj zweróci się do Ojca naszego Tadeusza, On biednym pomaga...💘

Polak • Poniedziałek [16.05.2022, 16:44:52] • [IP: 5.173.146.**]

Wypociny jakiejś firmy. Zero konkretów. Putininflacja i tyle. Jak się nie podoba to do Niemiec tankować!

Mieszkaniec • Poniedziałek [16.05.2022, 16:35:28] • [IP: 46.205.147.***]

Będzie teraz drogo. Żeby chociaż w ślad za wzrostem cen proporcjonalnie rosły też płace.

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 16:35:19] • [IP: 37.47.222.**]

To wszystko c..j Najważniejsze że kraj nam pięknieje 🤣

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 16:07:40] • [IP: 83.20.124.***]

Moim skromnym zdaniem cłe wojsko z MW i SG powinno zamknąć wjazd na wyspę i ogłosić secesje. I czystka i normalne życie.

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 16:07:10] • [IP: 176.221.123.***]

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 12:17:34] • [IP: 46.205.146.*]... Jest jeszcze szczaw przy drodze. ... Zaraz, zaraz... Który to polityk proponował i radził go jeść?

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 15:52:47] • [IP: 176.221.123.***]

[10:14] zapomniałeś napisac o nowatorskim pilotażowym pomyśle +500 dla medyka w postaci dodatków covidowych. Były wypłacane wielokrotnie jednej osobie w danym miesiącu i przekraczały limit, czyli 15 tys. złotych. Rekordziści otrzymywali ponad 40 tys. złotych.

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 15:26:43] • [IP: 37.248.175.***]

Te podwyżki to sponsoring przesiedleńców zwanych uchodźcami (widzianych w gromkich grupach w Parku Zdrojowym z browarkami i wódeczką za wasze zdrowie frajerzy- nawet się z tym nie kryją).

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 14:37:14] • [IP: 2.106.93.**]

No przecież skądś muszą brać pieniądze na mieszkania dla przybyszów. Co wy tacy bez serca jesteście?

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 13:51:20] • [IP: 46.205.146.*]

Jakim trzeba być idiotą żeby nie dostrzegać do czego prowadzi nas starzec z Żoliborza. W niektórych wypowiedziach na tym forum prezydent naszego miasta jest postrzegany jako zło, a miasto kwitnie. Co dzieje się w Polsce dno i kupa mułu, wszystkich pis-oglupionych, Boże Wybacz im bo jak się ockną będzie za późno. Amen 🌴 😔

Gość • Poniedziałek [16.05.2022, 12:47:19] • [IP: 80.146.224.***]

Tarcza covida 1 tarcza cowidowa 2, bezsensu restrykcje covidowe, lexy jakieś już nie wiem o co chodzi, dodruk pieniądza, tarcza paliwowa tarcza antyvatowska, tarcza antyputinowska, wpompowanie kasy rezerw dla obiegu pieniądza i to dwa razy, za późne podniesienie stop procentowych natomiast teraz walą jak leci. Wpuszczenie parę mln uchodźców i rozdawnictwo. Dziękuję ale mnie już tutaj nie ma w Polsce a wy dalej się łudzicie że będzie dobrze to powiedzonka i głosujecie na PiS oni wam pomogą.

Oglądasz 1-25 z 39
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Niedziela: Na zachodzie, południu, częściowo w centrum oraz na północy Polski prognozowany jest upał z maksymalnymi wzrostami temperatury maksymalnej powietrza do 30°C/34°C. Ponadto,w drugiej fazie dnia na samych krańcach poludniowych, południowo - zachodnich, zachodnich i północno - zachodnich będą formować się wydajne opadowo burze z ulewnymi opadami deszczu o wydajności do 15-20 mm, gradem o średnicy do 1-2 cm oraz punktowo silnymi porywami wiatru o prędkości do 70-80 km/h. ■ Co z tymi ozdobnymi ringami na świnoujskiej promenadzie? Mieszkaniec po raz kolejny zwrócił uwagę, że nie działają. - Czy już nie doczekamy się ich naprawy? - pyta mieszkaniec. Jednocześnie dodając, że od prawie dwóch lat nie świecą się zamontowane na nich ledy. W tym roku niestety kolejne ledy nie działają. - Czy tak już zostanie na zawsze? - zastanawia się Czytelnik ■ Uwaga honorowi dawcy krwi Z dniem 30 czerwca 2022 r. tracą ważność legitymacje uprawniające honorowych krwiodawców do bezpłatnych przejazdów autobusami „Komunikacji Autobusowej” Sp. z o. o. w Świnoujściu, wydane przez Prezydenta Miasta Świnoujście w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Świnoujście. Od dnia 1 lipca 2022 r. dokumentem uprawniającym do bezpłatnych przejazdów dla osób posiadających tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” będzie legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi wydana przez Zarząd Główny/Okręgowy PCK