iswinoujscie.pl • Sobota [13.07.2019, 10:26:57] • Polska

Systemy instalacyjne podstawą nowoczesnej łazienki

Systemy instalacyjne podstawą nowoczesnej łazienki

fot. Organizator

Podczas remontu lub urządzania pomieszczeń sanitarnych często największą wagę przywiązuje się do efektów wizualnych – wielkości i koloru płytek czy rodzaju armatury i ceramiki. Jednak to, co najważniejsze, jest zarazem niewidoczne dla oczu. Mowa o systemach instalacyjnych, które – ukryte pod posadzką lub w ścianie, stanowią niezbędny element wyposażenia i umożliwiają swobodne korzystanie z łazienki.

Lepiej raz, a dobrze
W związku z tym, że swoją rolę spełniają niezauważenie, systemy instalacyjne traktowane są często po macoszemu. To podstawowy błąd, z którego w przyszłości mogą wyniknąć spore wyzwania dla właścicieli. Remont łazienki przeprowadzamy co kilka, a nawet kilkanaście lat. Z założenia więc instalacja powinna działać bezawaryjnie i bezproblemowo przez cały okres użytkowania, a nawet dłużej. Wymiana systemów grzewczych czy sanitarnych wiąże się często z kuciem, zrywaniem płytek, a nawet, w najgorszych przypadkach, z koniecznością ponownego remontu łazienki. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednie, solidne, dostosowane do warunków montażowych rozwiązania. Potraktować je jako inwestycję, z której przez wiele lat będziemy czerpać korzyści – mówi Aleksandra Drozdalska, ekspert firmy TECE.

Jakie systemy, poza wodno-kanalizacyjnym, znajdują zastosowanie w nowoczesnych łazienkach? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Systemy do montażu podtynkowego
W ostatnim czasie wyraźnym trendem w aranżacji łazienki jest rezygnacja z kompaktowych sanitariatów na rzecz stelaży. Moduły podtynkowe to nic innego jak metalowe konstrukcje, wyposażone w system spłukujący, na których mocowane są urządzenia, takie jak miski WC czy modne w ostatnim czasie toalety myjące. W odróżnieniu od systemów kompaktowych, cały mechanizm działania, w tym spłuczka i przyłącza, pozostaje ukryty w zabudowie. Dzięki temu widoczny jest tylko przycisk spłukujący. Dużą zaletą tego typu rozwiązań jest możliwość swobodnego kreowania przestrzeni sanitarnej. Stelaże mogą być bowiem montowane tradycyjnie, tzn. równolegle do ściany, w narożnikach czy w wersji niskiej – pod oknem czy skosami. Warto zwrócić uwagę także na względy ekonomiczne i ekologiczne – dzięki opcji regulacji ilości spłukiwanej wody istnieje możliwość ustawienia indywidualnych parametrów. Odpowiednio dobrany moduł podtynkowy to gwarancja szczelności i bezawaryjności na wiele lat – wyjaśnia Aleksandra Drozdalska.

Już na etapie wyboru rozwiązań warto sprawdzić, jak szeroka jest oferta przycisków pasujących do spłuczki danej marki – im więcej modeli kompatybilnych ze stelażem konkretnego producenta, tym lepiej. Dzięki temu przycisk będziemy mogli dobrać na ostatecznym etapie wykańczania łazienki lub zmienić go w dowolnym momencie.

Systemy instalacyjne podstawą nowoczesnej łazienki

fot. Organizator

Odprowadzanie wody prysznicowej
Odwodnienia to doskonała alternatywa dla tradycyjnego brodzika i niezbędny element wyposażenia nowoczesnych łazienek – służący do odprowadzania wody prysznicowej. Często występują jako kompletny system, składający się z rynny, rusztu, syfonu i elementów dodatkowych. Sprawdzają się zarówno w małych, jak i w dużych łazienkach, a ich pojawienie się na rynku zrewolucjonizowało podejście do aranżacji strefy prysznicowej. Ich funkcjonalność doceniają nie tylko architekci czy zwolennicy minimalizmu, ale także osoby starsze czy niepełnosprawne.

Rynek oferuje wiele rozwiązań, zarówno w zakresie rodzaju rusztów, długości rynien i sposobu montażu. Do wyboru mamy rynny proste i kątowe, rynny proste z giętym kołnierzem przeznaczone do montażu przy ścianie, a także specjalne profile z możliwością przycięcia i dopasowania do długości stanowiska prysznicowego. Możliwości jest wiele. Zazwyczaj podstawowym kryterium doboru jest rodzaj posadzki. Na rynku dostępne są rynny do kamienia naturalnego, ruszty typu „plate” – do wklejania płytek ceramicznych, szklane oraz ze stali nierdzewnej – wyjaśnia ekspert firmy TECE.

W przypadku odwodnienia liniowego szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. spadek w kierunku rynny. Powinien być na tyle duży, aby umożliwić swobodny przepływ wody, a mimo to nieznaczny, aby korzystanie z prysznica pozostało komfortowe. Większość projektantów i producentów zaleca zachowanie 1-2% spadku.

Systemy instalacyjne podstawą nowoczesnej łazienki

fot. Organizator

Wodne ogrzewanie podłogowe
Coraz więcej osób decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego. Nic dziwnego. Korzyści wynikające z jego użytkowania możemy odczuć na własnej skórze. Dotyczy to w szczególności łazienek, gdzie temperatura powinna być średnio wyższa o 4°C w porównaniu do pozostałych pomieszczeń. Dzięki temu, po wyjściu spod prysznica, możemy czuć się komfortowo.

Rosnąca popularność „podłogówki” wynika przede wszystkim z faktu, że jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, a więc energooszczędne, oferujące użytkownikom konkretne oszczędności finansowe. Ciepło emitowane przez podłogę pozwala na obniżenie temperatury nawet o 2°C. Dzięki temu oszczędność zużycia energii w skali roku może sięgać nawet kilkunastu procent. Z kolei ograniczona cyrkulacja powietrza sprawia, że wodne ogrzewanie podłogowe jest także świetnym rozwiązaniem dla alergików. Ważne są także względy estetyczne. Dzięki podłogówce możemy zrezygnować z tradycyjnych grzejników – dodaje ekspert TECE.

Systemy instalacyjne, chociaż niewidoczne, są niezbędnym elementem wyposażenia łazienki. Dlatego planując remont czy urządzając wnętrze, warto uwzględnić je w projekcie. Dzięki nim pomieszczenie zyska nie tylko na wizualnej atrakcyjności, ale przede wszystkim na funkcjonalności.

Źródło: http://www.mmswinoujscie.pl/artykuly/60979/