iswinoujscie.pl • Środa [19.01.2022, 21:50:02] • Polska

Wystawa „Zabytki toru wodnego Świnoujście - Szczecin” zawitała do Elbląga

Wystawa „Zabytki toru wodnego Świnoujście - Szczecin” zawitała do Elbląga

fot. Organizator

Od 18 stycznia do końca lutego 2022 r. w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu można oglądać wystawę poświęconą historycznym obiektom wydobytym z toru wodnego Świnoujście-Szczecin, modernizowanego i pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie. Wystawa powstała pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury.

- Elbląg jest kolejnym z miast w którym można podziwiać imponujący zbiór zabytków wydobytych podczas modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin, czyli jednej z najważniejszych inwestycji w polskim sektorze morskim - powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Podczas pogłębiania toru wodnego wydobytych zostało aż 100 ton obiektów zabytkowych pochodzących z różnych epok historycznych, jak m.in. kotwice, boje, śruby okrętowe, elementy U-Boota, fragmenty samolotów czy wydobyty z dna Odry średniowieczny miecz z pochwą. Wystawa, składająca się z 25 plansz oraz eksponatów, przedstawia historię wybranych znalezisk. Do tej pory była prezentowana m.in. w Warszawie, Szczecinie i Kołobrzegu.

Wydarzenie jest także okazją do zapoznania się z aktualnym stanem budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, która otwiera zupełnie nowe możliwości w zakresie dostępu do portów od strony lądu i morza.

Szymon Huptyś
Rzecznik prasowy
Ministerstwo Infrastruktury

Źródło: http://www.mmswinoujscie.pl/artykuly/73792/