iswinoujscie.pl • Poniedziałek [22.08.2022, 09:18:28] • zachodniopomorskie

Edukacja dla środowiska Branża oze współpracuje z uczelnią wyżsżą

Edukacja dla środowiska Branża oze współpracuje z uczelnią wyżsżą

Na zdjęciu: Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie podpisała porozumienie o współpracy z Gryfickim Klastrem Energii.( fot. Organizator )

Gryficki Klaster Energii i Zachodniopomorska Szkoła Biznesu nawiązały współpracę, której celem ma być podnoszenie kwalfikacji na potrzeby branży odnawialnych źródeł energii. Województwo Zachodniopomorskie jest liderem produkcji zielonej energii, a niebawem będzie też miejscem logistyki dla budowy wiatraków na morzu.

- Zielona energia w naszym regionie będzie tworzyć szereg miejsc pracy i w tym kierunku będziemy współpracować z uczelniami i szkołami. Porozumienie z Zachodniopomorską Szkołą Biznesu w Szczecinie to początek drogi w kierunku OZE - mówi Roman Sowiński z Gryfickiego Klastra Energii.

- Szkolnictwo musi odpowiadać na potrzeby rynku pracy i nasza uczelnia od początku powstania jestem liderem w tym działaniu - deklaruje dr. prof. ZPSB, dziekan Wydziału w Gryficach Grażyna Maniak.

Podpisanie porozumienia miało miejsce w czasie konferencji o odnawialnych źródłach energii w Brojcach. Brojce położone w Powiecie Gryfickim uznawane są przez inwestorów za dobre miejsce inwestycji w branży logistycznej i na potrzeby zielonej energii. Biznes z Pomorza Zachodniego podpisał porozumienie na rzecz współpracy w zakresie oze i offshore na Bałtyku w czasie konferencji, która odbywała się w porcie w Kołobrzegu.

- Klastry energii to sposób połączenia producentów zielonej energii i odbiorców w lokalnych społecznościach. To szansa na prąd w niższej cenie. Mamy duże doświadczenia we współpracy w tym obszarze z samorządami i przynosi to efekty. Przed samorządami stoi wiele wyzwań związanych z oze, elektromobilnością na co odpowiedzią może być współpraca w ramach klastrów - przekonuje Kamil Skonieczny z Prosument Klaster OZE z województwa Kujawsko - Pomorskiego.

Branża OZE to miejsca pracy dla logistyków, techników, elektryków, informatyków. - Nawiązanie współpracy pomiędzy uczelnią a klastrem energii to bardzo dobry sygnał dla rynku pracy i samorządów. To oznacza determinację w działaniu na rzecz zielonej energii. Szkoły powinny kształcić specjalistów na miejscu, tak by korzyści z budowy systemu energetycznego pozostawały w miastach Pomorza Zachodniego - mówi Łukasz Szeląg z Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie.

Źródło: http://www.mmswinoujscie.pl/artykuly/76234/