POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [25.09.2021, 22:28:33] • Szczecin

Nowe karetki dla pogotowia

Nowe karetki dla pogotowia

fot. facebook.com

O 10 nowych ambulansów powiększyła się flota Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ze środków w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia.

Nowe karetki to pojazdy marki Mercedes Benz. Każda wyposażona jest w nowoczesny sprzęt, który pomaga ratować ludzkie życie. Znajdziemy tu więc m.in. respirator, defibrylator, krzesełko kardiologiczne, pompę infuzyjną i ssak. Koszt zakupu 10 ambulansów wraz
z wyposażeniem wyniósł w sumie 6 065 462,20 zł, z czego wkład własny WSPR w Szczecinie to 1 063 462,20 zł. Dofinansowanie pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ze środków w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia. Oficjalne przekazanie ambulansów odbyło się w sobotę, 25 września 2021 roku na terenie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

- Te karetki to takie mobilne jednostki intensywnej terapii na najwyższym europejskim poziomie – mówił podczas uroczystości Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. – Z jednej strony pozwolą szybko dotrzeć do pacjenta i nieść pomoc, a z drugiej wpłyną na komfort ludzi, którzy tę pomoc niosą. To jest z naszej strony zauważenie tej grupy zawodowej, bo pamiętajmy, że ratownicy medyczni i lekarze wykonują niezwykle ciężką pracę. Dzięki tym karetkom ta praca będzie mogła być choć trochę lżejsza i łatwiejsza.

Nowe ambulanse zastąpią te najbardziej wyeksploatowane i najstarsze jeżdżące w systemie na terenie województwa zachodniopomorskiego. Trafią do 9 filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego – dwie stacjonować będą w Szczecinie, a pozostałe pojechały do Międzyzdrojów, Nowogardu, Reska, Kołobrzegu, Koszalina, Dębna, Drawska Pomorskiego i Sławna. Mieszkańcy regionu będą mogli je rozpoznać po żółtym kolorze karoserii – kolor ten jest zgodny z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, które wskazują, że od stycznia 2028 roku wszystkie ambulanse funkcjonujące w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego mają mieć ujednolicony żółty kolor karoserii i oznakowanie.

- Ambulanse zostały zakupione w ramach projektu „Doposażenie WSPR w Szczecinie w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 - część II” – mówi Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie. – Dofinansowanie jakie otrzymaliśmy wyniosło 5,2 mln zł. Ze środków własnych dołożyliśmy ponad 1,06 mln zł i oprócz nowych karetek zakupiliśmy także 16 tys. masek FFP2 oraz prawie 4 tysiące kombinezonów.

Paulina Heigel
rzecznik prasowy
WSPR w Szczecinie


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Niedziela [26.09.2021, 07:50:13] • [IP: 88.218.252.**]

a co ze Swinoujsciem ani jedna tylko strazacy do chorych jezdza

Oglądasz 1-1 z 1
■ Rada Miasta zdecydowała o powołaniu komisji doraźnej , która zajmie się opracowaniem projektu statutu Dzielnicy Posejdon. Będzie to pierwsza lewobrzeżna część miasta, która ma zostać jednostką wydzieloną i działać na podstawie własnego statutu. Wcześniej takie jednostki powstały w prawobrzeżnej części Świnoujścia. ■
■ Ruch na przejściu drogowym Świnoujście - Garz ma zostać wznowiony od połowy listopada. ■ Zwłoki 39 - letniego mężczyzny przy wydmach. Ciało 39 - letniego mężczyzny znaleziono przy wydmach w Świnoujściu. Zwłoki znajdowały się na wejściu numer 12 przy ulicy Żeromskiego. Na miejsce przyjechała policja oraz pogotowie ratunkowe. Pomimo podjętej przez ratowników medycznych reanimacji mężczyzny nie udało się uratować. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że odnaleziony mężczyzna był bezdomny. Do zdarzenia doszło w piątek, 22 października około godziny 8:30. ■ „DIADEM 2021” Dwa dni transgranicznych ćwiczeń i finał w Świnoujściu. Od Heringsdorfu po Świnoujście polskie i niemieckie służby ratownicze ćwiczą by w sytuacjach nadzwyczajnych móc skutecznie nieść pomoc poszkodowanym. Zakończenie tego wielkiego wspólnego treningu wyznaczono na terenie Uznam Arena w Świnoujściu. W ćwiczeniach udział wzięło 120 niemieckich i polskich ratowników, kilkudziesięciu pozorantów, instruktorów oraz fachowców z zakresu zarządzania. Szczególnym kontekstem jest nadzwyczajna sytuacja związana z pandemią. Ćwiczenia rozpoczęły się przy promenadzie w Heringsdorfie. Następnie uczestnicy ćwiczenia przenieśli się pod stację Pogotowia Ratunkowego w tym mieście. Punkt mobilizacyjny oraz centrum dowodzenia akcją ulokowane zostały na parkingu przygranicznym w Ahlbeck. Działania ratowników w tym okresie wymaga szczególnej wiedzy i świetnej koordynacji. Aby więc, w sytuacji szczególnego zagrożenia nie trzeba było szukać porozumienia, przedstawiciele wszystkich służb z obu stron granicy trenują wspólnie. Ćwiczenia z pewnością mocno przyczynią się do rozwoju naszej dobrej współpracy i ustabilizuje naszą sieć kontaktów czerwonokrzyskich, znacznie wykraczających poza oba regiony transgraniczne.■