POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [05.11.2021, 14:01:41] • zachodniopomorskie

Handel zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt jest karalny

Handel zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt jest karalny

fot. Organizator

Nielegalny handel zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt wart jest ok. 20 mld dolarów. W proceder zaangażowane są pojedyncze osoby i całe zorganizowane grupy przestępcze. Za wwóz okazów CITES do Polski grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Pamiątki, które przywodzimy z wakacyjnych podróży mają nam przypominać o udanych i ciekawych wakacjach. Często przywozimy wyroby ze skóry, lokalne medykamenty, ubrania, muszle, fragmenty dzikiej przyrody. Doświadczenie Krajowej Administracji Skarbowej pokazuje, że często, szczególnie wracając z egzotycznych wycieczek, przywozimy pamiątki zrobione z zagrożonego wyginięciem gatunku roślin bądź zwierząt.

Taka sytuacja oznacza nieprzyjemne konsekwencje.

Handel zagrożonymi gatunkami jest często porównywany z handlem bronią czy narkotykami. Grupy przestępcze trudniące się tymi nielegalnymi procederami angażują podobne ilości środków i pieniędzy. Szacuje się, że sam nielegalny przewóz zagrożonych wyginięciem gatunków ma wartość ok. 20 mld dolarów.

Nielegalny handel CITES można podzielić na dwa obszary - ten zdominowany przez duży przemyt np. kości słoniowej czy rogów nosorożców, które trafiają później do Azji, oraz na drugi - turystyczny.

Handel zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt jest karalny

fot. Organizator

Gatunki CITES są zagrożone wyginięciem nie z uwagi na fakt, że same nie poradzą sobie w ich środowisku. Ryzyko wyginięcia jest związane z popytem na nie. Ta chęć posiadania okazów nakręca kłusownictwo na olbrzymią skalę, które dotyka słonie, nosorożce czy dzikie koty.
Turyści wracający z wakacyjnych podróży, najczęściej zastanawiają się tylko nad "tradycyjnymi" obostrzeniami dotyczącymi wwozu np. alkoholu czy wyrobów tytoniowych. Jednak wracając z zagranicznych podróży powinniśmy też pamiętać o Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), która ma chronić zwierzęta i rośliny gatunków zagrożonych wyginięciem. Na specjalnej liście znajduje się ok. 30 tys. gatunków, z czego ok. 10 tys. to zwierzęta.

Wiele osób chce mieć na pamiątkę jakiś kawałek egzotycznej przyrody, a takich przypadków są tysiące. To powoduje, że wiele gatunków zwierząt czy roślin jest zagrożonych wyginięciem.

Turyści często przywożą torebki ze skór zwierząt, koralowce, muszle. Od wielu lat także przywożone są pseudomedykamenty, w których wykorzystywane są m.in. sproszkowane pławikoniki. Zza wschodniej granicy trafiają do Polski wypchane ptaki drapieżne, produkty paramedyczne wytworzone np. z żółci czy tłuszczu niedźwiedzi.

Handel zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt jest karalny

fot. Organizator

Na granicy zatrzymywane są również
osoby, które przewożą węgorze europejskie, które są zagrożony wyginięciem. Węgorze rodzą się w Morzu Sargassowym w okolicy Bermudów i nie rozmnażają się w niewoli. Ten narybek wraz z prądem morskim dostaje się do Europy i do naszych rzek. Niestety coraz częściej zdarza się, że narybek jest wyłapywany i sprzedawany później np. do Chin, gdzie te ryby są później hodowane niestety żaden z tych odłowionych węgorzy nie ma potem szansy powrotu do Morza Sargassowego na tarło.

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa w 2021 r. ujawniła kilka prób wwiezienia do kraju zakazanych „pamiątek” takich jak skóry z warana, nogi strusia afrykańskiego, skóry z ogona bobra, czaszka krokodyla. Zatrzymaliśmy też 900 szt. kapsułek zawierających w swoim składzie wyciąg z pławikonika.
Za wwóz okazów CITES do Polski grozi kara od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Jednak turyści powinni uważać również za granicą. Lokalne władze często nakładają bardzo wysokie mandaty za próbę przewozu takich towarów.

Handel zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt jest karalny

fot. Organizator

Informacje nt. CITES można znaleźć na stronach resortu finansów czy Krajowej Administracji Skarbowej. Są one też dostępne na wszystkich dużych lotniskach, gdzie często towarzyszą im odpowiednie galerie. Możliwy jest wwóz niektórych gatunków CITES ale obwarowane jest to koniecznością przedłożenia stosownych dokumentów, certyfikatów. Dlatego najlepszą metodą na uniknięcie problemów jest niekupowanie za granicą produktów, które zostały wykonane ze zwierząt. Podziwiajmy przyrodę na miejscu, róbmy pamiątkowe zdjęcia i filmy, ale zwierzęta i rośliny zostawiajmy w ich naturalnym środowisku.

Handel zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt jest karalny

fot. Organizator

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz w Świnoujściu, informuje że w związku z konserwacją sieci, węzła i instalacji przez PEC w dniu 22.05.2024 r. (środa) Pływalnia na Uznam Arenie przy ul. Grodzkiej 5, będzie w tym dniu NIECZYNNA. Jednocześnie informujemy, że hala sportowa i siłownia na tym obiekcie, będzie funkcjonować bez zmian ■ Już 19 maja hala sportowa SP nr 1 przy ul. Witosa w Świnoujściu zamieni się w arenę pełną tańca i emocji. Ponad 200 tancerzy z sześciu szkół tanecznych z różnych miast, w tym ze Szczecina, Kołobrzegu i Rzeszowa, stanie do rywalizacji w Turnieju Tańca Nowoczesnego „Roztańczone Wyspy”. ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■