POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [14.06.2022, 09:46:12] • Polska

Fundusze venture capital – perspektywy dofinansowania dla start-up’ów

Fundusze venture capital – perspektywy dofinansowania dla start-up’ów

fot. Organizator

Fundusze Europejskie wyróżniają się szerokim wachlarzem instrumentów finansowych, do których, poza flagowymi konkursami w postaci bezzwrotnych grantów, zaliczają się fundusze venture capital. Stanowią one alternatywny rodzaj wspierania innowacji, kierowany do przedsiębiorstw typu start-up tj. innowacyjnych spółek, poszukujących lub posiadających rentowny model biznesowy, dążących do szybkiego wzrostu, działających na rynku nie dłużej niż pięć lat. Z jakiego konkretnie wsparcia mogą skorzystać?

Start-up’y, rozpoczynając swoją działalność, ponoszą ryzyko zakładające, że stworzona innowacja w postaci usługi czy produktu może nie znaleźć odbiorców na rynku. Niepewność, jaką niesie za sobą nowa działalność, weryfikowana jest na etapie oceny modelu biznesowego przez potencjalnego inwestora. Start-up’y charakteryzuje zastosowanie w działalności nowych technologii i metod pracy dostępnych na rynku od maksymalnie pięciu lat, co pozwala stworzyć przewagę technologiczną i gwarancję szybkiego wzrostu. – Stworzony w ten sposób nowy model biznesowy niesie ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia w początkowej fazie inwestycji, zwanej popularnie „fazą zasiewów”. Inwestycje tego typu mają na celu wytypowanie najlepiej rokujących, ale zarazem bardzo ryzykownych projektów, które w przyszłości mogą zmienić oblicze gospodarki światowej. – prognozuje Laura Kloch, Starszy Konsultant ds. projektów UE z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu S.A.

Rynek start-upów Polsce
Działalność start-up’ów na polskim rynku jest dosyć krótka, a ich źródeł należy szukać w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii. Do najbardziej znanych na arenie międzynarodowej start-up’ów należą m.in. Facebook, Uber, Airbnb, Spotify.

W Polsce w 2021 r. liczbę start-upów szacowano na od 3 tys. do 6 tys. firm we wszystkich branżach. Najbardziej znane start-up’y w kraju to m.in.: Booksy – platforma usług fryzjerskich, kosmetycznych i innych, Callpage – oprogramowanie pozwalające na oddzwonienie do klienta w ciągu 28 sec. od pozostawienia przez niego danych na formularzu internetowym czy Brainly – platforma edukacyjna.

Kim jest inwestor start-up’u i w jaki sposób skorzystać z finansowania?

Najbardziej popularną formą finansowania są fundusze venture capital (VC) oraz środki prywatnych inwestorów, tzw. aniołów biznesu.

Venture capital to inwestycje kapitałowe dokonywane na rynku pozagiełdowym, inwestujące w przedsięwzięcia we wczesnych fazach rozwoju, które realizowane są przez wyspecjalizowane podmioty, tj. fundusze venture capital.

Wczesna faza rozwoju zakłada rozpoczęcie prac mających na celu przekształcenie pomysłu w model biznesowy.

Obejmuje ona rozpoznanie rynkowe dla nowego produktu czy usługi. Na tym etapie rozwoju biznesowego przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w ramach funduszy venture capital.

Anioły biznesu – kim są i gdzie ich szukać?
Finansowanie działalności start-up’ów ze środków prywatnych inwestorów, czyli Aniołów Biznesu jest, obok bezzwrotnych dotacji z funduszy europejskich czy funduszy venture capital, jedną z najbardziej znanych form finansowania. W Polsce tradycja aniołów biznesu jest znacznie krótsza niż na Zachodzie czy w Ameryce Północnej, a ze wsparcia aniołów biznesu korzysta w Polsce zaledwie 17% rodzimych start-up’ów. Z definicji, aniołem biznesu jest przedsiębiorca lub osoba prywatna, która posiada doświadczenie w prowadzeniu z sukcesem biznesu w danej branży i chce zainwestować własne środki w innowacyjne rozwiązania przedsiębiorstw, będących we wczesnej fazie rozwoju. Są to najczęściej lokalni inwestorzy, pomagający firmom ze swojego regionu.

Aby zachęcić inwestora projekt musi cechować się dużym potencjałem rozwoju i odpowiednim modelem biznesowym, zakładającym sukces rynkowy. W przypadku aniołów biznesu wyróżniamy dwa rodzaje inwestycji. Jednym z nich jest inwestycja bezpośrednia - anioł biznesu w zamian za zainwestowanie środków obejmuje część udziałów w spółce. Inną opcją jest utworzenie spółki celowej, której udziałowcami mogą być zarówno osoby fizyczne jak i prawne, przy założeniu, że wszyscy inwestorzy zgadzają się na wspólną strategię biznesową i inwestycyjną, tworząc w rezultacie jeden podmiot. Progi kwotowe w przypadku aniołów biznesu dobierane są indywidualnie przez inwestorów.

Gdzie szukać aniołów biznesu?
W Polsce wielu inwestorów działa w ramach różnych organizacji, które pośredniczą w kontaktach pomiędzy inwestorami, a pomysłodawcami innowacyjnych rozwiązań. Najpopularniejsze sieci aniołów biznesu to m.in.:
• Lewiatan Business Angels,
• Sieć aniołów biznesu AMBER,
• PolBAN Business Angel Club,
• Kobieca Sieć Aniołów Biznesu,
• Fundusz Kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza S.A.
• Business Angel Seedfund (BAS)
• Śląska Sieć Aniołów Biznesu Silban
• Investin.

Program BRIdge Alfa - wsparcie innowacyjnych projektów B+R
Program BRIdge Alfa został stworzony na początku perspektywy finansowej 2014–2020 i jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Nabór wniosków trwa do 2023 roku. Założeniem programu jest wsparcie innowacyjnych projektów B+R i ich komercjalizacji ze środków publicznych we współpracy z funduszami kapitałowymi.

– Atrakcyjność Programu BRIdge Alfa potęguje fakt, że liczba aniołów biznesu na krajowym rynku jest wciąż znikoma, a niejednokrotnie spółki technologiczne mają trudność w organicznym rozwinięciu technologii do poziomu wzbudzającego zainteresowanie tak wymagających uczestników rynku kapitałowego, jak fundusze inwestycyjne z wyłącznie prywatnym kapitałem. – zauważa Laura Kloch, Starszy Konsultant ds. projektów UE z CBRTP.

W ramach partnerstwa fundusze (alfa) otrzymują środki na finansowanie konkretnych spółek i ich rozwiązań w fazie „proof of concept”, które to przeznaczane są na realizację określonych w umowie inwestycyjnej zadań.

Jednak tu oceniana jest realizacja prac rozwojowych ukierunkowanych na osiągnięcie wyższego poziomu gotowości technologii. Katalog pozycji objętych wsparciem finansowania jest szerszy i bardziej elastyczny niż w przypadku flagowego programu NCBR „Szybka Ścieżka”.

Świadomość alternatywnych form finansowania
Na wczesnym etapie rozwoju innowacyjnego przedsiębiorstwa ważne jest powierzenie procesu wsparcia biznesowego i organizacyjnego doświadczonym zespołom zarządzającym prywatnymi inwestycjami, co może przełożyć się na sukces projektów i dynamiczniejszy rozwój technologii. Do osiągnięcia tego celu niezbędne jest uwzględnienie aspektów ekonomicznych przyszłego produktu czy usługi, opartych na innowacyjnej technologii. Dodatkowo inwestowanie w start-up’y nie musi się ograniczać do środków własnych czy prywatnych inwestorów.

W obecnej perspektywie finansowej warto skorzystać ze środków publicznych w ramach Funduszy Alfa finansowanych przez NCBR. Połączenie mechanizmu alokacji środków publicznych i prywatnych, w rezultacie oznacza, że instytucja publiczna przejmuje większą część ryzyka inwestycyjnego, co jest atrakcyjne dla inwestorów prywatnych. Skorzystanie z finansowania w ramach Funduszy Bridge Alfa nie wyklucza pozyskania dodatkowych środków w ramach innych konkursów na dalszy rozwój technologii. Pamiętać należy jednak o zakazie podwójnego finansowania czy ograniczeniu finansowania w ramach pomocy de minimis.

Źródło informacji: Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP)


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Pożar na działkach Przy ulicy Krzywej na terenie ogródków działkowych doszło do pożaru. Palił się duży kontener na śmieci po brzegi wypełniony odpadami. Na działki przyjechali strażacy. Na miejsce zadysponowano jeden wóz strażacki. Strażacy w niecałą godzinę poradzili sobie z zagrożeniem. - Podano jeden prąd wody w natarciu na palące się śmieci - poinformowała straż pożarna w Świnoujściu. Pożar wybuchł w niedzielę rano, przed godziną 6:00 ■ No i stało się to co zwykle, czy inwazja komarów na Świnoujście wystartowała. Komary równo żrą starszych i młodszych, biednych i bogatych, Polaków i Niemców. Niestety władze miasta zdają się problemu nie dostrzegać. Już w zeszłym tygodniu pojawiły się małe krwiopijcze bestie, które nie pozwalały spokojnie chodzić ulicami czy posiedzieć na plaży. Spóźnione jak co roku opryski robione „po taniości” jak widać znowu powodują, że wolny czas to teraz lepiej spędzić w domu, niż na działce czy z przyjaciółmi albo rodziną na promenadzie. W zeszłym tygodniu redakcja zadała pytanie gdzie i kiedy były ostatnie opryski i jak miasto zamierza teraz walczyć z komarami. Niestety kilka dni to za mało dla świnoujskiego magistratu, żeby dać prostą informację. Póki co mieszkańcom i turystom pozostaje wykupywanie znowu wszystkich możliwych środków na komary i pośpiewywanie znanej piosenki Crazy Boys „lato z komarami lato swędzące bez przerwy lato, komary i nerwy latoooooo”. ■ Dlaczego często do działań wyjeżdża kilka wozów strażackich? Zgodnie z ogólnokrajowymi zasadami dysponowania jednostek ochrony przeciwpożarowej do zgłoszenia o charakterze medycznym, dysponowanych jest minimum 6 strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Ze względu na zapewnienie ciągłej gotowości do realizacji pozostałych ustawowych zadań i możliwości wystąpienia zdarzeń o innym charakterze, do większości zdarzeń dysponowane są minimum dwa bojowe pojazdy pożarnicze - wyjaśnił kpt. Paweł Piorun ■ Świnoujście najbardziej zadłużonym miastem w Polsce! 6.935 zł. tyle wynosi dług w przeliczeniu na jednego mieszkańca Świnoujścia! Taką informację podał dzisiaj Portal Samorządowy, który opisał roczne sprawozdanie Krajowej Rady Regionalnej izby Obrachunkowej. Świnoujście wyprzedziło Szczecin i Wałbrzych. Powiaty grodzkie są najbardziej zadłużoną grupą samorządów – czytamy na stronie portalu. Do tej pory słyszymy co chwilę informację prezydenta o sukcesach jego i współpracowników. Jakoś zapomniał jednak głośno powiedzieć, że te „sukcesy” opiera na zadłużania Miasta i Mieszkańców ■ W wyniku przeprowadzonych działań naprawczych, jakość wody w sieci wodociągowej w kwartale ulic Żeromskiego 31 do Żeromskiego 21, cała ul. M. Konopnickiej oraz dla budynków przy ul. B. Prusa 7 i 9 w Świnoujściu przy ul. Olsztyńskiej nie wykazuje przekroczenia norm mikrobiologicznych. Woda nadaje się do spożycia bez ograniczeń. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu w dniu dzisiejszym tj. 18.07.2022 r. wydał stwierdzenie przydatności wody do spożycia ■